• Darex
  • Magazín
  • Výhody a nevýhody predaja auta cez autobazár a na inzerát.

Výhody a nevýhody predaja auta cez autobazár a na inzerát.

Ak predávate auto cez inzerát, zodpovednosť ja na vás. Ak využijete autobazár, vaše starosti sa končia. Zistite, ktorý spôsob je pre vás ten pravý?

Zodpovednosť za vady vozidla

Pokiaľ predávate auto cez inzerát zodpovedáte za vady, ktoré má predaná vec pri prevzatí kupujúcim a na ktoré ste kupujúceho pri predaji neupozornili, a to po dobu 2 rokov. Kupujúci má v prípade výskytu vady právo na primeranú zľavu z ceny a v prípade vady, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, právo na odstúpenie od zmluvy.

Pri priamom predaji auta do autobazáru sa ako pôvodný vlastník môžete zbaviť zodpovednosti za jeho vady, ktoré sa môžu v budúcnosti vyskytnúť. Túto zodpovednosť za vás prevezme autobazár. Pozor, všetko musí byť uvedené v zmluve!

Poistenie

Kým vozidlo nie je na polícii prehlásené na kupujúceho, stále ste jeho držiteľom a musíte mať platné povinné zmluvné poistenie, a to aj napriek tomu, že vaše vozidlo stojí v autobazáre. Pokiaľ nebudete mať PZP uzavreté, môže byť voči Vám zahájené správne konanie a hrozí Vám pokuta. Môže sa dokonca stať, že vám príde oznámenie o poistnej udalosti.

Pri predaji auta do autobazáru trvajte na tom, aby za vás autobazár vozidlo poistil. Takúto službu ponúka napr. Darex.

Peniaze

Auto môžete v autobazári predávať v hotovosti alebo na komisionálny predaj. V prvom prípade sa stáva majiteľom po podpísaní zmlúv autobazár. Pri komisionálnom predaji funguje autobazár iba ako sprostredkovateľ – auto si nekúpi, ale ho len vystaví. Aj keď v tomto prípade môžete dostať viac peňazí ako pri priamom predaji , kým autobazár auto za vás nepredá, nebudete mať ani peniaze, ani auto k dispozícii. Navyše zodpovedáte za vady, ktoré sa na vozidle vyskytnú rovnako ako pri predaji cez inzerát.

Pri priamom predaji vozidla autobazáru hneď viete, za čo auto predáte, nemusíte riešiť poistku a zbavíte sa zodpovednosti za vady.

Odporúčame pre Vás
Vyrobilo WEBCENTRUM.SK