• Darex
  • Magazín
  • Desatoro férového predajcu jazdených áut.
    Na čo všetko si treba dávať pozor pri kúpe jazdeného auta? My vieme!

Desatoro férového predajcu jazdených áut.
Na čo všetko si treba dávať pozor pri kúpe jazdeného auta? My vieme!

Kúpiť si auto je veľká investícia. Preto mnohí veľakrát radšej siahnu po jazdenom, kde si môžu dovoliť niečo lepšie, silnejšie, na čo by pri novom nemali financie. A práve tu prichádza otázka, ako si vybrať dobre a nekupovať mačku vo vreci? Pri kúpe jazdeného auta vám pomôže týchto 10 odporúčaní, ktorými by sa mali riadiť všetci predajcovia jazdených áut na Slovensku.

1. Predávať by sa mali len autá, ktoré sú skutočne na predajni.

Často sa stáva, že autobazár inzeruje auto, ktoré fyzicky nemá na predajni. Veľakrát preto, že jazdenku so zaujímavou cenou už predal a takýto klamlivý inzerát používa ako návnadu, aby priamo do predajne nalákal zákazníkov. Je dobré si dostupnosť auta vždy overiť.

2. Kupujúcemu treba vytvárať podmienky, aby si mohol auto dôkladne preveriť.

Skúšobná jazda, prehliadka na zdviháku, diagnostika, či možnosť prizvať si svojho auto poradcu, sú služby, ktoré by mali predajcovia automaticky ponúkať. Napríklad v autobazáre Darexe je zákazníkom okrem tohto dokonca poskytnutá aj služba s možnosťou odviezť si auto domov, vyskúšať ho a prípadne ho do jedného dňa bez udania dôvodu vymeniť za iné auto.

3. Všetko sa musí jasne uvádzať do zmluvy, aby sa predišlo nedorozumeniam.

Korektný predajca sa zákazníka nikdy nesnaží lapiť do pasce ústnych dohôd a odvolávať sa na ne. Všetky záruky a dôležité vyhlásenia sú buď na papieri alebo sú bezpredmetné.

4. Pri reklamáciách je nevyhnutné dodržiavať zákony.

Seriózny predajca zákazníkovi poskytuje záruky v súlade so zákonom. Ak reklamácia nie je vybavená k spokojnosti zákazníka, jej oprávnenosť posudzuje súdny znalec. Je dobré, ak sú reklamačné postupy garantované. Napríklad Darex garantuje prísny medzinárodný certifikát kvality procesov TUV Nord a je prvým autobazárom na Slovensku, ktorý takýto certifikát vlastní.

5. Žiadny predajca nesmie nikdy zadržať zákazníkové doklady.

Nie, toto sa naozaj nerobí a ak to od vás predajca chce, niečo s ním nie je v poriadku. Ruky preč od ich áut.

6. Ak sa nedá dohľadať servisná história auta a dokázať stočené kilometre, zákazník by sa to mal dozvedieť.

Existujujú programy a firmy, ktoré vám dnes vedia overiť, či auto naozaj má alebo nemá stočené kilometre. Preto je fajn si pri kúpe auta vybrať takého predajcu, ktorý túto službu ponúka. Napríklad už spomínaný Darex je licencovaným partnerom spoločnosti CEBIA, ktorá overuje pôvod vozidiel. Ak sa v databáze nenachádza kompletná servisná história, predajca to ľahko zistí a oznámi zákazníkovi. Ten sa potom sám rozhodne, či jazdenku napriek tomu chce alebo nie.

7. Kupujúcemu treba poskytnúť čas na rozhodnutie v súkromí kancelárie alebo pohodlí domova.

Solídny predajca na kupujúceho nikdy netlačí a poskytne mu dostatok času na zoznámenie sa z vozidlom. Najlepšie je, ak si zákazník môže zmluvu zobrať domov, preštudovať ju a auto kúpiť až na druhý deň.

8. Dohodnutie podmienok kúpy či predaja auta aj s obhliadkou by nemalo trvať dlhšie ako hodinu.

Pokiaľ nenastanú problémy pri vybavovaní úveru na auto na strane zákazníka, nie je dôvod, aby obchod trval dlhšie ako hodinu. Ak vás predajca drží v predajni dlhšie, zbystrite pozornosť, možno sa vás bude snažiť manipulovať.

9. Dohodnutá výkupná cena auta uvedená v zmluve musí naozaj platiť.

Ak sa so zákazníkom predajca dohodne na cene auta a podpíše s ním zmluvu, dodatočne by sa nikdy nemala znižovať. Zmluvu si vždy dôkladne preštudujte.

10. Peniaze za predaj auta by sa mali posielať na účet predávajúceho hneď po uzavretí obchodu.

Peniaze za predaj auta by mali prísť na účet predávajúceho čo najskôr, ideálne do troch dní. Ak zákazník čaká na svoje peniaze dva alebo tri týždne, nebudí to dôveru. Aby ste mali istotu, že vaše jazdené auto je naozaj spoľahlivé a bezpečné, je dobré staviť na overeného predajcu jazdených áut. Na Slovensku máte na výber veľa predajcov, najlepšie je vybrať si však takého, kde aj jazdené auto získate so zárukou. Máte tak istotu, že vami kupované auto naozaj nič neskrýva.

Odporúčame pre Vás
Vyrobilo WEBCENTRUM.SK